Příběh dřevozpracujícího podniku od kolářského řemesla až po výrobu parket.
Kolářství
Jan Netušil se v Praze vyučil řemeslu kolářskému a zařídil si v Úvalech v roce 1884 (č.p. 55) živnost kolářskou, kterou roku 1910 proměnil ve strojní kolářství.
Jedna z prvních velkých úvalských firem stála v nejkratší ulici. Arnoštova ulice je odbočkou z tehdy hlavní silnice na Český Brod s přejezdem přes trať k tehdejšímu umístění sochy Arnošta z Pardubic a dále na Hostín.
Kolář se zabýval výrobou a údržbou zemědělského nářadí: trakaře, žebřiňáky, násady, hrábě, loukoťových kol a saní. Výroba loukoťových kol a náprav byla klíčová pro vozy a vozíky, které byly od středověku do začátku 20. století hlavním osobním i nákladním dopravním prostředkem.
Zdroj: wikipedia
Foto: Nejstarší fotografie rodinného podniku p. Netušila
Zdroj: soukromé vlastnictví
Dřevoprůmysl
Podnik přebírá v roce 1927 syn Zdeněk Netušil. Zdeněk připojil parní pilu a vytvořil závod Dřevoprůmysl, který obchodoval také se stavebním dřevem od trámů až po prkna.
Foto: Dřevoprůmysl Zdenka Netušila, dříve Jan Netušil st., parní pila, strojní kolářství, obchod s uhlím a dřívím, hotové vozy, prkna, trámy.
Zdroj: Úvaly jindy a nyní , 1929
Obrázek: inzerce
Zdroj: Úvaly jindy a nyní , 1929
Podniku se dařilo a těžil i z polohy Úval na železniční trati. Do skladového areálu, který byl přes silnici na Škvorec, vedla z výrobního podniku úzkokolejka (na druhé straně viaduktu, než byla železniční vlečka do cukrovaru).
Foto: Původní tříobloukový viadukt, podél kterého vedla úzkokolejka z podniku do protější ohrady pro skladování (nad horním mlýnem). Fotografie je ze strany, kde je vidět železniční vlečka do cukrovaru.
Zdroj: Vzpomínky na Úvaly, Jeroným Knížek, únor 2009
Foto: Výrobní areál a zaměstnanci
zdroj: archiv města Úvaly
Parketárna
Po úspěšných letech přišla odbytová krize, která nakonec vedla v roce 1933 k prodeji podniku Františku Ždárskému. Nový majitel rozšířil výrobu stavebního dřeva o podlahové vlysy (pro parketové podlahy). V roce 1938 byla instalována belgická pásová pila Brenta na řezání kmenů, která sloužila až do 90. let 20. století.
Znárodnění
V roce 1949 byl podnik převzat do národní správy. Stal se součástí podniku Středočeské pily se sídlem v Praze, který se v roce 1954 transformoval na Středočeské dřevařské závody. Tehdy se hlavním výrobkem staly podlahové vlysy.
Pan Žďárský továrnu vedl až do roku 1952, kdy mu byla definitivně znárodněna a vzata. Další živobytí musel hledat až v Kolíně. V Úvalech mu zůstal k použití jen byt.
Foto: Letecký snímek areálu firmy v roce 1946
zdroj: Letecký měřický snímek 1946 – VGHMÚř Dobruška © MO ČR / Uvaly.cz
Do roku 1959 byly vlysy vyráběny na starém zařízení značky Framag, které bylo poháněno přes transmisi parním strojem. Parní stroj, využívaný i k pohonu generátoru na výrobu elektrického proudu k osvětlení závodu, dosloužil v roce 1963. V tomtéž roce proběhla elektrizace závodu a stavba dvou komorových sušáren s nuceným oběhem vzduchu. Na začátku šedesátých let byl instalován i nový podélný parketářský stroj z TOS Svitavy a byla provedena modernizace sociálního zázemí pro zaměstnance. V té době Parketárna se svými 44 (později 66) zaměstnanci vyráběla okolo 100 000 m2 parket, zatímco v roce 1945 to bylo 45 000 m2.
Foto: Pracovníci úvalského závodu Středočeské dřevařské závody v roce 1991
zdroj: Život Úval
Restituce
Přechod na tržní ekonomiku po roce 1989 a konkurence nových materiálů byly pro firmu velmi těžké. Na začátku 90. let dvacátého století podnik s dvaceti zaměstnanci patřil do akciové společnosti Středočeské dřevařské závody a vyráběl přibližně 40 000 m2 parketových vlysů na parketářské lince Zuckermann z roku 1977. Dřevo bylo nakupováno od mateřského podniku a pocházelo ze Slovenska. Přes pokles odbytu se podniku dařilo udržet na trhu především dodržováním kvality a pružným přizpůsobováním rozměrovým požadavkům zákazníků.
Na konci roku 1991 byl objekt předán rodině původního vlastníka, který ho prodal společnosti Bohemia Product and Promotion. Na konci 90. let se výroba zcela zastavila. V lednu 2002 firma Bohemia Product and Promotion spol s r.o. vstoupila do likvidace.
eTruhlárna
Areál je dnes ve vlastnictví společnosti eTruhlárna, která s pomocí evropských dotací budovu zcela přestavěla pro potřeby moderního provozu truhlárny. Výrobní provoz po dokončení rekonstrukce v říjnu 2023 firma s úvalskými vlastníky přesunula do Úval.
Použité zdroje: