Kolonizace Úval

Nutrie hrající si na hladině Mlýnském rybníku (Prokopčáku) s PET lahvemi a jiným plovoucím odpadem se staly před několika lety atrakcí…

 

Hrající si nutrie vypadá mile. Tento hlodavec pochází z Jižní Ameriky a v naší přírodě je „invazním“ druhem. Nutrie do přírody utekly z chovů na kožešinu. Chovají se však také na maso. Dorůstají velikosti 6 až 12 kg. Mají výrazné oranžové hlodáky. Nutrie se živí kořeny a bylinami. Doslova se pase a jsou schopné si „za lepším“ dojít i na udržované úvalské zahrady. Při hledání potravy rozhrabají břehy a přispívají k jejich erozi. Větším nebezpečím je však budování nor v březích a hrázích rybníků (chodby jsou dlouhé i více než 15 metrů). Na Mlýnském rybníku rozhrabávaly v loňském roce břeh přímo u stavidla.

FOTO: Hledání krmení na schodech k Výmole u „65“ v Riegerově ulici.
nutrie v Úvalech nutrie v Úvalech

Nutrie jsou aktivní hlavně za šera. Přestože se uvádí, že se nevzdalují více než 180 m od nory, můžete je v Úvalech potkat i na dalších místech.

FOTO:
Ani zdolání převýšení jezu nad Fabrákem není pro nutrie problém. Prostě vylezou z vody, přejdou silnici a pokračují za lepším…
most nad Fabrákem

Nad Fabrákem.
nutrie v Úvalech

Silná kolonie nutrií je například v Nymburku. Problémy s přemnožením ve vodních příkopech má i Terezín. Nutrie se nebojí člověka ani psů. Pokud ji zkusíte přikrmovat, její drzost vás překvapí. Je vhodné také uvést, že jsou hostiteli parazitů, kteří mohou napadat člověka (způsobují např. kožní problémy).

 

Written by