Volební programy stran pro parlamentní volby 20. – 21. 10. 2017 jsou známé, jsou dostupné na internetu a ve volebních debatách se kandidáti dostatečně zviditelňují. Proč je dobré vlastně k volbám přijít a odevzdat svůj hlas? Na otázku nám odpoví lídři jednotlivých kandidátek pro Středočeský kraj.
(Osloveni jsou kandidátky, u kterých se očekává podle průzkumů dostatečný počet získaných hlasů. Odpovědi jsou seřazeny tak, jak byly doručeny. Díky předvolebnímu vytížení kandidátů v některých případech odpovídají jejich straničtí kolegové.)
Nemáte přehled o volebních programech pro roky 2017 – 2021? Zajímavý volební přehled je například na webu Českého rozhlasu:
- Rozhovory s lídry…
- Volební tahák přehledně: podívejte se, co strany slibují a o co naopak nemají zájem …
- Sporné výroky lídrů…
Z útrob Parlamentu se každý rok chrlí množství nových zákonů a jejich změn. Co v letech 2017 – 2021 bude Parlament řešit zásadního, co bude pro voliče tak důležité, aby došel letos k volbám a dal některé z kandidátek svůj hlas? Proč má smysl jít volit?
Gabal Ivan PhDr. /Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, jednička na kandidátce/
Samozřejmě nevím jak bude vypadat koalice. Co bych považoval za důležité, aby to byla legislativa o cyber obraně našeho celého internetového prostředí, včetně bank, energetiky apod., který se ministru obrany nepodařilo prosadit letos. Při špatné skladbě koalice se můžeme obávat i referenda o vystoupení z EU z pera Okamury, KSČ a dalších, které kdyby prošlo, budeme hledat tak cca 1200 mld. Kč k vracení do Bruselu. Proevropské strany KDU, TOP a ČSSD při současných preferencích dosáhnou maximálně třetiny hlasů. Osobně bych také uvítal legislativu na modifikaci 3. a 4. vlny EET, jejich zmírnění nebo zastavení. Předpokládám rovněž úpravu výnosu státu z těžby z 1% na 10%, o čemž ještě budeme jednat. A rád bych viděl také elektronické volby, aby se politika zpřístupnila.
František Kopřiva /Piráti, jednatel republikového výboru a trojka na kandidátce/
Jedním z našich cílů, pokud bychom se dostali do vlády, je zmírnit legislativní smršť, tedy přijímat méně kvalitnějších zákonů, které se budou připomínkovat odborníky a občany. Samozřejmě agenda příští sněmovny se bude odvíjet od složení vlády, takže nemůžeme předvídat, co přesně se bude projednávat. Zbylo tu ovšem několik restů po Sobotkově vládě. Namátkou autorský, památkový či insolvenční zákon. Opravit bychom též chtěli registr smluv (aby státní podniky nebyly vyňaty), zákon o hazardu (vyjmout paragraf s rušením ilegálních webových sázek), nebo zákon o vojenské rozvědce (tak, aby nemohla zneužít pravomoci ke šmírování občanů).
Rakušan Vít Mgr. /STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, jednička na kandidátce/
Z mého pohledu nastala chvíle, kdy se takzvaně láme chleba. Myslím si totiž, že jsme blízko době, kdy se zásadně rozhodne o osudu této země. A ne z toho pohledu kdo přesně vyhraje volby, ačkoliv to s tím souvisí, ale hlavně z toho, že my se musíme postavit před výzvy zásadního významu. Reforma školství, elektronizace státní správy, jasná bezpečnostní politika naší země, to vše považuji za předpoklad naší budoucí konkurenceschopnosti a silného postavení v moderním světě.
Grospič Stanislav JUDr. /Komunistická strana Čech a Moravy, jednička na kandidátce/
Co v letech 2017 až 2021 bude všechno Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR řešit bude odvislé od volebního výsledku, nové vlády a jejího programového prohlášení. Zcela určitě bude nová Poslanecká sněmovna stát před otázkou posouzení dalšího zapojení České republiky do struktur Evropské unie a posouzení otázky přijetí EURA. Zcela určitě se bude posuzovat další účast ČR v NATU. Na programu bude řada sociálních otázek, od výše platů, mezd až po valorizaci důchodů. Nejspíše se bude hovořit o velké novele zákoníku práce, ale také o důchodovém systému nebo zdravotnictví a zdravotní péči. Bude se také zcela určitě posuzovat současný model parlamentní demokracie. Nelze vyloučit i obsáhlou diskuzi o naplnění Ústavy zákonem o celostátním referendu a možná i o změně volebního systému. To vše jsou výrazné důvody, aby lidé šli k volbám a rozhodli o své budoucnosti.
Štěpánek Petr Mgr. CSc. /Strana zelených, jednička na kandidátce/
Po prohlášení komunisty Filipa, že garantem bezpečnosti České republiky by mohla být totalitní Čína, nebo nacionální Rusko, půjde v těchto volbách o samu podstatu demokracie v Česku. Zda zůstaneme vyspělou západní demokracií, se bude rozhodovat právě v těchto volbách. Zelení volí západní cestu a nevymění lidská práva a svobodu za pochybné kšefty z východu.
Hamáček Jan /Česká strana sociálně demokratická, jednička na kandidátce/
Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale v pátek a sobotu budeme mít možnost ovlivnit jak se v tomto státě bude žít v příštích čtyřech letech. To není málo. A když si uvědomíme, že odvolení nezabere vice než patnáct minut, měl by každý zvážit jestli si tuto možnost nechá ujít. Tyto volby jsou důležité z mnoha důvodů, nejen legislativních. Nynější vládě se podařilo stabilizovat zemi, napravit chyby, které zavedly předchozí pravicové vlády. V současnosti máme fungující zdravotnický systém, bezplatné školství, jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě, ekonomika roste a je minimální nezaměstnanost. To bereme jako samozřejmé, ale samozřejmé to není. Neznamená to však, že se vše stihlo, to ani za jedno volebním období není možné. Je třeba, aby se dokončily některé důležité reformy, aby se růst ekonomiky promítl do platů a do životní úrovně občanů, velké rezervy jsou kvůli nezvládnuté roli ministrů hnutí ANO třeba v dopravní infrastruktuře nebo ve vybavení armády. Nestihly se schválit ani některé důležité zákony. Uvedu alespoň jeden příklad za všechny, kterým je zákon o sociálním bydlení, kde ČSSD narazila na silný a naprosto nekompromisní odpor od našeho koaličního partnera ANO. Ten se dotkne obcí, měl by rozšířit dostupné nájemní bydlení i na mladé začínající rodiny nebo na seniory.
V roce 2013-2017 Poslanci hlasovali mj. o protikorupčních zákonech zviditelněných Rekonstrukcí státu. Jak výsledek hodnotíte? Je již dobojováno, nebo bude protikorupční téma důležité i v následujícím volebním období? Jaký máte postoj k těmto zákonům?
Gabal Ivan PhDr., /Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, jednička na kandidátce/
Podle schůzky s reprezentanty Rekonstrukce, kteří u mě byli v uplynulých dnech, bude snaha o ztransparentnění státu a veřejného prostoru pokračovat i v dalším volebním období. Nechci hlavní směry, o který byla diskuse zveřejňovat dříve než si rekonstrukce státu sama udělí jasno. Jedna z věcí nebo obecných principů, o kterých jsme mluvili byla moje představa, že by se legislativa více měla zakládat na důvěře vůči občanům v jejich prohlášeních a tvrzeních, namísto apriorního podezírání, že všichni podvádí nebo kradou. Přechod k tomuto anglosaskému principu by hodně změnil legislativu i atmosféru. Poslední je otázka elektronizace. Dnes jedeme v duálním systému papírování plus elektronická evidence a byrokracie nás drtí.
František Kopřiva /Piráti, jednatel republikového výboru a trojka na kandidátce/
Máme radost, že bylo schválených několik zákonů Rekonstrukce státu. Některé z nich ovšem byly během projednávání ohnuté. Nejvíce zmiňovaný registr smluv. Chtěli bychom tedy tyto nedostatky opravit. Samozřejmě chceme dotáhnout ty zákony, které se neschválily.
Co se týče další vlny změn navrhovaných Rekonstrukcí státu, se všemi souhlasíme a budeme tyto zásady aktivně prosazovat.
Rakušan Vít Mgr. /STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, jednička na kandidátce/
Já samozřejmě protikorupční zákony podporuji, stejně tak jako Rekonstrukci státu. Jsem rád, že byl prosazen zejména Registr smluv mého stranického kolegy Honzy Farského. Samozřejmě dobojováno není. Je mnoho dalších opatření, na kterých musíme pracovat. Sám to vidím jak na krajské, tak na komunální úrovni. Pracovat musíme zejména na opatřeních a pojistkách proti zneužití moci a na transparentnosti veřejných zakázek, což je dlouhodobé téma Starostů a nezávislých.
Grospič Stanislav JUDr. /Komunistická strana Čech a Moravy, jednička na kandidátce/
Myslím si, že jde o velice špatné zákony, které byly přijímány pod tlakem tzv. Rekonstrukce státu, tj. lobbystické organizace pod vlivem zejména americké administrativy. K nim se zavázala vládní koalice. tyto zákony však výrazně znerovnoprávnění rovnost vlastnických forem zakotvenou v Ústavě ČR pro vlastnictví státu a veřejných korporací ve prospěch jiných vlastnických forem. Tváří se, že řeší lobbynk, prorůstání ekonomické moci s výkonnou mocí, ale ve skutečnosti zavádí výrazný majetkový cenzus do společnosti. Myslím si tedy, že se ve své podstatě nejedná o protikorupční zákony, které by zásadně řešily problém korupce. Snažili jsme se je v průběhu projednávání upravit pozměňovacími návrhy, ale většinou k tomu z řad vládní koalice nebyla vůle.
Štěpánek Petr Mgr. CSc. /Strana zelených, jednička na kandidátce/
Jako zakladatel protikorupčního spolku Oživení jsem deset let stál v popředí protikorupční práce v České republice. Za ty roky jsem pochopil, že boj proti korupci je každodenní dřina. Z toho pohledu mi protikorupční populismus Babiše a Pirátů přijde směšný.
Hamáček Jan /Česká strana sociálně demokratická, jednička na kandidátce/
Jakkoliv boj s korupcí považuji za zásadní a důležité téma, bohužel je poznamenáno populismem některých politických uskupení. Bývá oblíbeným tématem subjektů, které vstupují na politickou scénu, protože tyto subjekty v očích voličů nemají žádnou korupční minulost. Vzpomeňme na Věci veřejné, podobnou rétoriku mělo ANO, nyní Piráti. bojem s korupcí se ohání například i Okamurovci. Vzpomeňte jaké skandály dostihly Věci veřejné nebo jakým způsobem se o státní příspěvek pohádalo vedení hnutí Úsvit, tehdejšího projektu pana Okamury. Bohužel tyto strany pak zůstávají jen u silných slov. Omezení korupce je nicméně vážným tématem, protože míra korupce ovlivňuje konkurenční prostředí, rovné podmínky na trhu a dopadá i na zájem investorů o podnikání u nás.
Vláda vedená ČSSD přijala v tomto období několik zákonů, které výrazně omezují korupční prostředí. Mluvím o zprůhlednění financování politických stran a o zprůhlednění procesu zadávání veřejných zakázek. Náš ministr Chvojka například výrazně pokročil v přípravě zákona, který má regulovat lobbing. To je podstatná změna našeho zákonodárství, abychom lépe čelili různým nežádoucím vlivům na státní úředníky, ale i na politiky.
Redakční poznámka: Výsledkům, zda politici drželi svůj slib a jak se skutečně hlasovali o protikorupčních zákonech je věnován předchozí článek „Kteří poslanci v Parlamentu drželi slovo„.
I po vydání článku budeme doplňovat odpovědi od ostatních oslovených tak, jak budou do redakce doručeny…
ANO 2011
Občanská demokratická strana
Strana Práv Občanů
Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)
TOP 09