Česká spořitelna v Úvalech s koncem roku 2015 definitivně končí. Bude v Úvalech zachován alespoň bankomat?
V Úvalech má pobočku dlouhodobě Česká spořitelna, která zde má také umístěn jediný bankomat ve městě. V devadesátých letech naproti přes ulici byla otevřena do svého zániku ještě Agrobanka. Peněžní služby poskytuje ve městě ještě Česká pošta. Z reakcí obyvatelů v poslední době je patrný zájem o umístění dalšího bankomatu ve stále rostoucích Úvalech. Na facebooku tak určitě mnohé zaskočila zmínka o plánu na uzavření pobočky jediné banky v Úvalech.
Zprávu nám potvrdila Veronika Exnerová z tiskového centra České spořitelny…
Česká spořitelna údajně plánuje zrušit ke konci roku 2015 pobočku banky v Husově ulici v Úvalech u Prahy?
Ano, připravujeme ukončení provozu pobočky v Úvalech u Prahy, nejbližší pobočkou pro obyvatele obce Úvaly by měla být pobočka v Újezdu nad Lesy, kde bude od 1.1.2016 rozšířená otevírací doba. Kompletní obsluhu klientů zajistí i kterákoli jiná pobočka České spořitelny, bez ohledu na to, kde je uložená dokumentace k účtům úvalských klientů.
FOTO: Česká spořitelna v roce 2016 již v Úvalech neotevře
Nedávno byla pobočka České spořitelny v Úvalech rekonstruována /2012/, vnitřní prostor pro obsluhu klientů se „otevřel“, přemístěn byl i bankomat. Po redukci provozní doby byla banka opět otevřena pět dnů v týdnu. Na podzim 2015 byli klienti úvalské pobočky informováni o (opětovné) změně otevírací doby pobočky (aktuálně v úterý a pátek je zavřeno). Město se spádovými obcemi má potenciál 10.000 obyvatel vyšších příjmových skupin. Až třetina obyvatel jsou noví obyvatelé bydlící v novostavbách.
Zůstane po uzavření pobočky v Úvalech alespoň bankomat České spořitelny?
Výběrový bankomat chceme zachovat na stávajícím místě nebo jinde v obci, pokud bychom se nedomluvili s majitelem objektu na současném umístění.
Proč k uzavření pobočky Česká spořitelna přistupuje?
Naším cílem je mít pobočky tam, kde je klienti opravdu využijí. Chod poboček proto pečlivě sledujeme, provádíme analýzu jejich využití a na základě této analýzy upravujeme naši pobočkovou síť tak, aby byly pobočky na jedné straně přístupné klientům v čase a místě, kde je opravdu potřebují a zároveň, abychom dosáhli maximální efektivity provozu na straně druhé. Výsledkem pak bývá úprava otevírací doby (rozšiřování i zkracování), přesun či otevírání nových poboček, případně uzavírání poboček.
Tím, jak se mění rytmus života měst a obcí, využívají klienti některé pobočky stále méně (například v centrech menších měst), zatímco v jiných lokalitách, kde by je využilo velké množství lidí (typicky třeba nákupní centra), je poboček nedostatek. I od toho se odvíjejí rozhodnutí o přesouvání poboček z méně využívaných lokalit do oblastí s hustším provozem.
FOTO: Česká spořitelna, Husova ulice, Úvaly, prosinec 2015
Kam se ubírá vývoj v bankovnictví? Pobočky bank rostou v nákupních centrech a na frekventovaných místech (např. FIO banka si vybírá podle blízkosti dopravních uzlů). První franšízy, kdy je provoz pobočky zajištěn outsourcingově, provozuje UniCredit Bank a mBank. O využití franšíz uvažovala v roce 2010 i AXA. Bankovní služby nabízí ve svých obchodních místech v regionech také firmy Partners a Broker Consulting. Najde se místo České spořitelny jiný zájemce s nabídkou bankovních služeb v Úvalech?
Došlo k poklesu zájmu o vyřízení záležitostí v Úvalech nebo zároveň o pokles klientů ČS z Úval a okolí?
Jedná se o pobočku především servisní s převahou pokladních operací, s dlouhodobě klesajícím počtem klientů. Těmi jsou většinou místní obyvatelé. Počet klientů klesá pravidelně posledních 5 let. Klienti navíc neměli pocit, že jim úvalská pobočka nabízí dostatek diskrétního prostoru a tím klesala jejich ochota řešit zde své finanční záležitosti a pobočku vůbec navštěvovat.
Děkujeme za informace.
FOTO: Záložna občanská v Českém Brodě – pobočka Úvaly, s nabídkou: vklady, střádanky, půjčky, úvěry, eskont,… V budově hotelu u železničního přejezdu.
Z historie úvalského bankovnictví:
- Roku 1897 založena Občanská záložna byla prvním finančním ústavem ve městě a měla 442 členů.
- Až v roce 1920 do města přichází filiálka Spořitelny města Českého Brodu v Úvalech.
- V roce 1926 do Úval ještě přichází filiálka Záložny občanské v Českém Brodě (v hotelu u železničního přejezdu).
- V roce 1928 nově vznikla Živnostenská záložna v Úvalech.
- Ekonomický rozmach 20. let doplňuje pobočka českobrodské Okresní záložny hospodářské.
FOTO: Okresní záložna hospodářská na náměstí, na fotografii zcela vpravo
FOTO: Okresní záložna na náměstí. Na fotografii zcela vpravo – před domem parkuje automobil.