Alois Dostál (*2. července 1858, Kvasiny, +13. června 1934, Úvaly) byl český římskokatolický kněz a také úspěšný spisovatel.
Alois Dostál se narodil v Kvasinách. Vystudoval gymnázium u piaristů v Rychnově nad Kněžnou, bohosloví v Praze. Po vysvěcení byl poslán do hornického města Horní Stupno u Radnic. Po sedmi letech odešel na faru ve Velízi na Křivoklátsku, kde působil jen krátce. V roce 1895 se odstěhoval do Křečovic na Neveklovsku, kde mu bylo přiděleno 13 obcí. Na vlastní žádost byl přeřazen na farnost v Úvalech, kam se 1. června 1906 ve svých 48 letech přestěhoval a působil zde až do konce života.
Alois Dostál při svých bohosloveckých studiích v Praze navštěvoval pražské knihovny, ze kterých čerpal informace pro své publikace. Vedle povinností na každé farnosti se věnoval psaní povídek, románů a divadelních her pro mládež, které byly vydávány různými nakladateli. Náměty čerpal z lidového prostředí reálného okolí nebo z historie.
Alois Dostál
zdroj: soukromá sbírka Jiří Štork
Napsal více než 100 povídek a románů a několik divadelních her, které byly publikovány u nás a v českých spolcích v Americe. V Úvalech byl literárně nejplodnější. Zde napsal nejvíce svých povídek, románů a divadelních her. Literárně přispíval do Matice české i do českého vlasteneckého časopisu „Hlas“, vydávaného v Americe. Jeho literární činnost byla oceněna ministerstvem školství. Spolupracoval na přípravách národopisné výstavy v roce 1895. Několik let redigoval časopis Vlast.
V Úvalech byl nejznámější a nejoblíbenější kulturní osobností. Ve městě se účastnil veškerého společenského a kulturního života. Hrál divadlo s ochotníky i dětmi, režíroval divadlo, zpíval ve sboru, přednášel doma i v okolí.
Alois Dostál
zdroj: archiv města Úvaly
Dostálovým dílem je také nejstarší – první souborné zpracování dějin města Úvaly, vydané v roce 1914.
Ouvaly – popis městyse a okolí a náčrt historický
První popis města jeho historie.
Autor: Alois Dostál
Vydáno: 1914 (26 stran)
Dostupné on-line: Uvaly.cz
Za 1. světové války, 24. listopadu 1916 byly zvony Barbora, Jan a Maria z moci úřední zabrány, ale zásluhou faráře Dostála byl zvon Jan (byť dočasně) zachráněn.
Foto: Alois Dostál, zdroj: Úvaly jindy a nyní
„Pokrokově“ smýšlející občané po vzniku samostatné republiky usilovali o zničení sochy sv. Jana Nepomuckého na náměstí považovanou za symbol démonizované pobělohorské rekatolizace. Socha byla zachráněna jen díky všeobecnému respektu pátera Aloise Dostála, který prosadil přestěhování sochy na tolerované místo vedle kostela, kde stojí dodnes.
Při oslavě svých sedmdesátých narozenin v roce 1928 obdržel blahopřání od obce, od korporací, od ministerstva školství a národní osvěty s čestným darem 3000 Kč. Pražský arcibiskup ho jmenoval čestným konsistoriálním radou.
Alois Dostál
zdroj: soukromá sbírka
U příležitosti 50 let kněžské činnosti a svých 75. narozenin 8. července 1933 věnoval místní farář pater Alois Dostál v roce 1934 kostelu dva nové zvony jako náhradu za zvony zkonfiskované v I. světové válce. Větší zvon vážil 207 kg a byl na něm obraz P. Marie a nápis: „Anděl Páně zvěstoval P. Marii“, menší zvon s obrazy sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Vojtěcha a nápisem: „Všichni svatí za nás proste, zahynouti nám nedejte“ vážil 147 kg.
Alois Dostál zemřel v Úvalech 13. června 1934.
Smuteční oznámení
zdroj: soukromá sbírka Jiří Štork
Smuteční pohřební průvod
zdroj: soukromá sbírka Jiří Štork
Hrob Aloise Dostála na úvalském hřbitově
zdroj: wikimedia.org
Po jeho smrti mu byla úvalskými občany 14. června 1936 na farním úřadě slavnostně odhalena bronzová pamětní deska s bustou. Šlo o první pamětní desku věnovanou osobě z Úval.
Pamětní deska na domě Arnošta z Pardubic č.p. 45, Úvaly, text:
V TOMTO DOMĚ PŮSOBIL
A DÍLO SVÉ DOKONAL
VDP. ARCIB. KONSISTORNÍ RADA
DĚKAN A SPISOVATEL
ALOIS DOSTÁL
NAR. 2. VII. 1858 V KVASINÁCH
ZEMŘEL 13. VI. 1934
Tragicky se okupace a 2. světová válka zapsaly do historie farnosti. 8. ledna 1942 Okresním úřadem v Českém Brodu byly opět zkonfiskovány zvony pro hospodářské a válečné účely. 16. června postihl podobný osud i bronzovou desku s bustou pátera Aloise Dostála.
Po osvobození byl 16. května 1945 přivezen z Prahy zvon Kašpar, Melichar, Baltazar a 29. května se z Českého Brodu vrátila zpět i bronzová deska s bustou A. Dostála. Ale zvony, dar Aloise Dostála v roce 1934, se již nikdy do Úval nevrátily.
Publikovaná díla: Databáze Národní knihovny ČR
Zdroj: