Zveme občany na jednání zastupitelstva města,
které se uskuteční ve čtvrtek dne 13. září 2007
od 18.00 hodin v sále DPS.
Přesný program jednání bude oznámen v termínu daném zákonem.
MUDr. Jan Šťastný, starosta města
Informace z jednání rady města
V čase dovolených a prázdnin rada města také zasedala a věnovala se nejnutnějším potřebám města. Místostarostka připravila informaci o problému umístění stavebního úřadu v bývalé poště a v té souvislosti seznámila radní s postupem přípravných prací na umístění stavebního úřadu v areálu MULTITEC. Rada odsouhlasila postup a výběr dodavatele na rekonstrukci v areálu a souhlasí s úsilím vedení města o získání dotace na tuto stavbu. Informace o této problematice bude přednesena na zasedání zastupitelstva města. Rada zamítla záměr realizace sběrny druhotných surovin v ulici Dvořákova a schválila záměr realizace sběru autovraků k ekologické likvidaci v prostorách statku Hostýn. Dále se rada zabývala problematikou zakázky na dodavatele ICT pro úřad, kde zrušila původní zadání poptávkového řízení a schválila záměr výzvy na dodavatele s důrazem na dodržení podmínek, stanovených usnesením zastupitelstva města. Rada byla ukončena informací starosty ohledně postupu přípravy výstavby vodovodu z káranských řadů. Rada navrhovaný postup odsouhlasila a doporučila informace postoupit na následující jednání zastupitelstva města.
Ing. Helena Váňová, místostarostka města
Proběhla první veřejná diskuze o strategickém rozvojovém plánu Úval
20. srpna se uskutečnila první veřejná diskuze nad strategickým plánem rozvoje našeho města. Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří se této diskuze zúčastnili - i těm, kteří své příspěvky a připomínky zaslali písemně. Připomínky a podněty je možno nadále zasílat na adresu starosta@mestouvaly.cz. Veškeré připomínky se stanou nedílnou součástí strategického plánu, ať již budou zastupitelstvem města akceptovány či nikoli. Zastupitelstvu bude strategický plán předložen ke schválení na podzim tohoto roku.n
MUDr. Jan Šťastný, starosta města
Strategický rozvojový plán Úval - věc veřejná
Již v červenci t.r. obdrželi zastupitelé města, další občané, spolky, sdružení a organizace k prostudování poprvé v historii města zpracovaný Strategický rozvojový plán Úval, aby mohli včas připravit připomínky a náměty k tomuto materiálu.
První veřejné projednávání strategického rozvoje Úval se uskutečnilo v pondělí 20. srpna. Setkání zahájil starosta města MUDr. Jan Šťastný, který v úvodním slově zdůraznil, že Strategický rozvojový plán Úval je třeba chápat ne jako dogma, ale jako dynamický materiál. Zároveň seznámil přítomné občany s dosud došlými připomínkami občanů a organizací k tomuto plánu. Za zpracovatelský tým hovořili Ing. arch. Vavřík a Ing. Žižkovský. Připomněli Úvaly jako svébytné město s jeho specifickými potřebami, ale i možnostmi, kdy město leží na samé hranici pražské příměstské zóny. Dále hovořili o potřebě posilování městského charakteru Úval. Zdůraznili, že strategický rozvojový plán není ani normativním ani regulačním materiálem, tím je územní plán města, ale strategický plán ukazuje na vše, co je ve městě možné do budoucna zrealizovat, jak je možné plochy jednotlivých částí města lépe využít. V následné diskusi přítomní občané přednesli řadu faktických konkrétních připomínek, které se týkaly zejména vedení dopravní sítě, celkových investičních nákladů plánu, pojmenování rekreačních zón s využitím Škvorecké obory a Králičiny, snahy po udržení celistvosti města, funkčnosti biokoridorů, obnovy a využití památek, budoucí podoby náměstí a jeho polohového rozšíření jako skutečného centra města, využití soustavy rybníků pro oddych, rekreaci a turistiku.
Tato první veřejná diskuse ke strategickému rozvoji Úval jistě není ani poslední diskusí. Bude se v nich určitě i nadále pokračovat. Jen tak lze docílit zpětné vazby, aby se nově zpracovaný materiál, dosud "mrtvý", stal materiálem živým, plně využívajícím připomínky a náměty občanů.
Dr. Vítězslav Pokorný
Do Úval míří dalších 5 milionů
Další "finanční injekce" v podobě pětimilionové dotace, tentokrát na rekonstrukci části administrativní budovy v areálu Multitec, je na cestě. Stavební úřad se tedy bude moci přestěhovat do nových a pro návštěvníky přívětivějších prostor již na začátku příštího roku a město navíc ušetří 240 tis. Kč ročně za pronájem současných méně vyhovujících prostor.
MUDr. Jan Šťastný, starosta města
NOVÝ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008
BEZPEČNOST DĚTÍ A VÍTÁNÍ PRVŇÁČKŮ
Startem do nového školního roku, který proběhne tentokráte dne 3. 9. 2007, nastanou po dvouměsíčních prázdninách starosti a další povinnosti nejen dětem, ale i rodičům. Aby těch starostí bylo o něco méně, tak si některé za své vzalo město. Vzhledem k tomu, že úvalská základní škola je umístěna v těsném sousedství velmi frekventované komunikace, tak je bezpečnost dětí jednou z našich hlavních starostí. Na bezpečnost dětí při příchodu do školy bude dohlížet pořádková služba, kterou bude zajišťovat bezpečnostní agentura Profi. Tím bude zajištěn klidný provoz v okolí základní školy a v prvé řadě bezpečný přechod přes komunikaci, především na přechodech pro chodce. V této souvislosti žádáme, aby rodiče a prarodiče přivážející děti do školy v rámci jejich bezpečnosti nezajížděli do prostoru před školou. Věříme, že tuto službu uvítají především rodiče prvňáčků, kteří tak jako každý rok nastupují do naší základní školy v hojném počtu. Je to pro ně velký den, neboť se stávají "školáky". Naučí se spousty zajímavých a důležitých věcí, letos především číst, psát a počítat. Potkají a poznají mnoho lidí, kamarádů a učitelů. Mnohé zážitky spojené se školní docházkou si budou pamatovat celý život, a proto jim přejeme hodně štěstí a " vítejte ve škole". Úvalské prvňáčky přivítají v lavicích
v první školní den nejen učitelé, ale také zástupci města i rady školy.
MUDr. Jan Šťastný, starosta města Úvaly
Seznam dárců na dětské hřiště Rašínova
Církev husitská 1.000,-
pí Havlová 2.000,-
Firma Pneuservis Černý 20.000,-
Mateřský klub 1.500,-
Řezáčovi 200,-
ESSA CZECH Úvaly 50.000,-
p.Slezák 500,-
p. Mahdal 111,11
BENO Říčany 8.000,-
pí Hanušková 1.000,-
Strnadovi 1.000,-
Sbor Křesť. společenství Praha 6 45.300,-
p. Bednář 500,-
pí Kuhnová 5.000,-
pí Korbelářová 500,-
Elektro Hlávka 5.000,-
Slabákovi 500,-
Hotel Sport -Kopač 5.000,-
Nábytek PATU 2.000,-
Řezáčovi 200,-
Restaurace Homolka 6.500,-
Česká spořitelna 5.000,-
Sortimat 5.000,-
Hennig 10.000,-
Tenel 5.000,-
Brožkovi 500,-
Pizzerie ART- Ondráček 14.578,-
pí Záleská 500,-
ProgresPartners 15.000,-
MUDr. Šťastný - starosta města 5.000,-
Otevřené Úvaly 10.000,-
International House Prayer 227.753,07
CELKEM 454.142,18 Kč
Výzva a upozornění
V poslední době se velmi intenzivně rozmáhá nešvar dělat si z našeho města odpadkový koš. Prostory u nádob na tříděný odpad se stávají odložištěm odpadu netříděného, do kontejnerů je házen odpad netříděný atd. Je sice těžké čelit nezodpovědným škůdcům, kteří se tohoto trestuhodného chování dopouštějí a kteří často nejsou občany Úval. Vedení města přesto připravuje určitý plán "ochrany", v některých lokalitách budou použity i průmyslové kamery. Při této příležitosti bych rád vyzval všechny, kterým na čistotě našeho města záleží, aby vedení města, například na mobilní telefon 602 842 476 formou SMS, nahlásili SPZ aut, ve kterých je netříděný odpad dovážen.
MUDr. Jan Šťastný, starosta města
foto: Odložiště netříděného odpadu v Riegerově ulici
Po schodech už ne!
Od září bude otevřena nová podatelna městského úřadu se vstupem přímo z ulice a bez schodů. Jistě to ocení naši senioři, ale i maminky s dětmi a zdravotně postižení občané. Další novinkou úřadu bude i nový tajemník, kterému dáme možnost, aby se představil v příštím čísle Života Úval. Máme připravený i nový organizační řád, který by měl zvýšit osobní odpovědnost jednotlivých pracovníků a výrazně zlepšit systém správy majetku města. MUDr. Jan Šťastný
starost
Změny jízdních řádů linek PID od 1. 9. 2007 - informace org. Ropid
Na základě požadavků vycházejících z usnesení Zastupitelstva města Úvaly ze dne 21. 6. 2007 bude od soboty 1. 9. 2007 zrušen provoz autobusové linky PID č. 330 provozované v trase "Depo Hostivař - Úvaly, žel.st.". Současně dojde od soboty 1. 9. 2007, resp. od pondělí 3. 9. 2007 k prodloužení stávajícího spoje linky č. 304 vedeného v trase "Jirny, Nové Jirny, II - Černý Most" (s odjezdem v pracovní dny v 6:28 h z Nových Jiren) do trasy "Úvaly, žel. st. - Černý Most". Odjezd tohoto prodlouženého spoje bude ze zastávky "Úvaly, žel.st." v 6:21 h; spoj bude provozován nadále pouze v pracovní dny.
odbor investic
INFORMACE PRO OBČANY A PODNIKATELE SOCIÁLNÍ AUTOMOBIL
Pečovatelská služba při MěÚ Úvaly zahájila svou činnost od ledna letošního roku. Smluvně je zajišťována péče nejen pro občany z Úval, ale i z okolních spádových obcí. Převodem od Pečovatelské služby Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, původního poskytovatele sociálních služeb, nám byl přidělen osobní automobil Škoda Forman, který je námi využíván v současné době pro péči o seniory z Úval a okolí. Vzhledem k tomu, že naše pečovatelská služba při zajištění poskytovaných služeb najezdí měsíčně cca 900 km a výše uvedený automobil je na hranici životnosti, rozhodlo se město Úvaly využít možnosti získání automobilu pro zajištění poskytování sociálních služeb pomocí projektu společnosti KOMPAKT, spol. s r. o.
Projekt spočívá v tom, že agentura dodá městu zdarma vozidlo, které se zaplatí z větší části finančními příspěvky od podnikatelů, organizací a osob. Za tento finanční příspěvek získají podnikatelé, organizace nebo osoby reklamní plochu na sociálním vozidle, a tím zviditelnění v regionu po dobu 6 let. Dále získají zdarma prezentaci v měsíčníku Život Úval a na vývěsce města. Výše uvedená společnost spolupracuje úzce s médii, která pomáhají v rámci projektu zviditelnit zařízení, pro které se sociální automobil realizuje, včetně prezentace firem, které tento projekt ve svém regionu podpořily.
Pokud se rozhodnete připojit k projektu společnosti KOMPAKT, spol. s r. o., budou Vám vděčny nejenom pečovatelky, ale i senioři, kterým poskytujeme sociální služby, a svou účastí na tomto projektu podpoříte dobrou věc.
Pečovatelky - P. Frýdmanová, S. Křížová a M. Uhlířová
Jana Tesařová, vedoucí správního odboru
POZVÁNKA PRO SENIORY AKTIVIZAČNÍ PROGRAMY
Od ledna letošního roku začala v našem městě fungovat pečovatelská služba. Z původních 46 klientů máme v současné době klientů 65. Z toho je 14 klientů z okolních obcí - Dobročovice, Květnice, Sibřina, Šestajovice, Škvorec, Třebohostice a Zlatá a zbytek tvoří obyvatelé domu s pečovatelskou službou a Úval. Pro klienty zajišťujeme tyto služby: osobní hygienu v domácnosti nebo ve středisku osobní hygieny, úklidy, nákupy, doprovody a pochůzky k lékaři nebo na úřad, praní a žehlení prádla, rozvoz obědů a smluvně také pedikúru. V jednání je zajištění kadeřnických služeb v objektu domu s pečovatelskou službou.
V rámci aktivizace seniorů jsou nově zavedeny pravidelné úterní "Trénování paměti" a čtvrteční "Tanečky pro seniory". Tím bychom rády pozvaly všechny seniory, kteří mají chuť se účastnit těchto programů, každé úterý a čtvrtek od 14.00 hodin do sálku v domě s pečovatelskou službou.
Vaše pečovatelky - Pavlína Frýdmanová, Soňa Křížová a Magdaléna Uhlířová
Jana Tesařová, vedoucí správního odboru
Platnost občanských průkazů - upozornění pro občany
Nařízení vlády č. 612 z 16. 11. 2004 v platném znění, kterým se stanovují lhůty pro výměnu občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, uvádí, že občané ČR jsou povinni provést výměnu občanských průkazů vydaných do 31. 12. 1998, tyto je nutno vyměnit do 31. 12. 2007.
Ostatní průkazy bez strojově čitelných údajů platí do 31. 12. 2008.
Žádost je nutno podat nejdéle do dvou měsíců před ukončením platnosti dokladu.
Pro upřesnění uvádíme, že průkazy se strojově čitelnými údaji jsou pouze zelené plastové karty.
Na platnost dokladů budeme občany našeho města průběžně upozorňovat.
Výměna uvedených OP se netýká občanů narozených před 1. 1. 1936, pokud ovšem u nich nedošlo ke změně stavu popř. změně pobytu atp.
správní odbor
Výzva - výměna řidičských průkazů
Výměny řidičských průkazů budou prováděny v následujících termínech:
Řidičský průkaz vydán od - do Povinná výměna:
1.7.1964 - 31.12.1986 31.12.2007
1.1.1987 - 31.12.1991 31.12.2007
1.1.1992 - 31.12.1993 31.12.2007
1.1.1994 - 31.12.1996 31.12.2010
1.1.1997 - 31.12.2000 31.12.2010
1.1.2001 - 30.4.2004 31.12.2013
Proč si mám vyměnit ŘP již nyní?
- předejdu dlouhému čekání na úřadu
- budu mít vystaven řidičský průkaz v zákonem stanovené lhůtě
Kolik mě to bude stát?
- výměna ŘP je osvobozena od správního poplatku, neboť se jedná o povinnou výměnu ze zákona
Kde si mohu vyměnit svůj ŘP?
- na odboru dopravy Městského úřadu Brandýs nad Labem Stará Boleslav, Mariánské náměstí nebo detašovaném pracovišti uvedeného úřadu v Praze 1, Biskupská 7
- úřední hodiny:
Po, St 8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 hodin,
Út, Čt 8.00 - 12.00, 12.30 - 15.00 hodin,
pátek zavřeno
Co si mám vzít s sebou?
- platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas)
- jednu fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm
- řidičský průkaz, kterému končí platnost
- občané nad 60 let: potvrzení od lékaře, že jsou schopni k řízení motorových vozidel dle dosud platného řidičského průkazu
Kdy budu mít vystaven nový ŘP?
- lhůta pro převzetí nového ŘP je zpravidla do 15 - 20 dní ode dne podání žádosti
UPOZORNĚNÍ
Odbor správní MěÚ Úvaly upozorňuje občany, že žádosti o vyřízení nového ŘP lze vyřídit pouze na výše uvedených pracovištích Městského úřadu Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.
správní odbor
Komise pro kulturu Rady města Úvaly zve občany města na
ÚVALSKÉ POSVÍCENÍ
o víkendu 8. až 9. září 2007
na náměstí Arnošta z Pardubic a na hřiště
pod sokolovnou v Úvalech.
Zajištěno velké množství pouťových atrakcí a stánků včetně sobotního ohňostroje.
O Z N Á M E N Í
Ve dnech 7. 9. 2007 od 14.00 hodin do 9. 9. 2007 do 18.00 hodin bude z důvodu konání Úvalského posvícení jako každoročně provedena uzavírka náměstí Arnošta z Pardubic a ulice Husovy s tím, že zásobování a dopravní obsluze bude vjezd povolen.
Jana Tesařová, vedoucí správního odboru
Komise pro kulturu Rady města Úvaly zve úvalské seniory na
"VÁCLAVSKÉ ODPOLEDNE",
které se bude konat dne 22. 9. 2007 v sálku domu s pečovatelskou službou na náměstí Svobody od 14 hodin.
K tanci a poslechu bude hrát a zpívat pan Mirek Kočárník. Zveme všechny, kteří mají rádi taneční a dechovou hudbu a rádi si ji poslechnou nebo si i zazpívají a zatančí. Malé občerstvení zdarma, vstupné dobrovolné.
Těšíme se na Vaši účast.
Komise pro kulturu
KRONIKÁŘ MĚSTA ÚVALY ŽÁDÁ
Vážení občané, kdo z vás je ochoten věnovat do archivu
městské kroniky úvalskou monografii z roku 1929
ÚVALY JINDY A NYNÍ?
Bohužel tato monografie v archivu městské kroniky citelně chybí.
Dr. Vítězslav Pokorný Pražská 180, Úvaly tel. 607 120 386
Mediace, nový způsob řešení sporu mimosoudní cestou
Nedorozumění a obtíže patří k běžnému životu. Dlouhodobě neřešená obtíž se může změnit v konflikt. Pokud konflikt přeroste únosnou mez, obracíme se o pomoc na soudy.
Mediace je nová forma pomoci v konfliktu. Mediátor je prostředník mezi dvěma stranami, kterým pomáhá nalézt pravidla jejich další spolupráce. Cílem mediace je dohoda, která může být podkladem k soudnímu řízení. V dohodě jsou zohledněny potřeby obou stran, proto je větší předpoklad, že ji opravdu dodrží. K mediaci jsou vhodné pracovní, rodinné i sousedské kauzy.
V rámci projektu "Využití mediace jako nástroje sociální integrace" nabízíme tuto novou sociální službu bezplatně, protože projekt je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy. Projekt trvá do konce ledna 2008, zejména pro lidi ohrožené na trhu práce.
Informace o projektu jsou na www.amcr.cz/projekty-01.
Telefon na Asociaci mediátorů je 251 553 461.
Zvu Vás 5. 10. v 18 hodin do DPS na prezentaci, kde se můžete seznámit nejen s procesem mediace, ale také s výsledky projektu a zároveň, pokud byste měli zájem nabídku projektu využít, se můžete doptat, zda se na Vás vztahují jeho výhody.
Naďa Kouklová
Téma měsíce Geotermální elektrárna v Úvalech
Zastupitelstvo města Úvaly schválilo na červnovém zasedání usnesení, v němž souhlasí s návrhem, aby město Úvaly bylo spoluzřizovatelem veřejné výzkumné instituce Centrum pro výzkum energetického využití litosféry. Tato instituce by měla zjistit, zdali by bylo možné v Úvalech využít tepelnou energii Země a v budoucnu zde vystavět geotermální elektrárnu. První informace uvádíme pro čtenáře Života Úval v následujícím článku, který je součástí nově zavedené rubriky.
Úvalská geotermální elektrárna je v plánu
V současné době je velmi aktuální otázkou zvyšování soběstačnosti obcí v zásobování elektřinou a teplem. Důvodem je jednak omezení závislosti občanů na zdražování energií, jednak zajištění zásobování energií v případě nenadálých výpadků dodávek. Při snaze o maximální soběstačnost v zásobování teplem a elektřinou je možným a velmi perspektivním řešením využití geotermální energie v geotermální teplárně, která produkuje jak elektřinu, tak teplo (případně i chlad). Teplo vedle vytápění v domácnostech a veřejných budovách lze využít například pro vyhřívání vody v koupališti, pro vytápění skleníků, pro dodávky tepla či chladu pro průmysl (připadá v úvahu například jeho využití při výrobě biopaliv), pro sušení biomasy atd. Úvaly se budou muset ještě rozhodnout, jakým způsobem oněch 50 MW tepla zužitkují.
Pro výrobu elektřiny je potřebná teplota 150 nebo ještě lépe 200 °C. V České republice nejsou dostatečně horké prameny či podzemní zdroje horké vody jako na Islandu nebo Kamčatce, je ale možné použít tzv. systém HDR (hot dry rock - horké suché horniny). Tento systém je založen na tom, že v dostatečně velké hloubce je v zemské kůře prakticky vždy dostatečně vysoká teplota. Toto teplo je jednak zbytkové teplo, které se uchovalo z dob, kdy Země vznikla z rozžhavené hmoty, a jednak se neustále doplňuje díky rozpadu prvků obsažených v zemské kůře. I u nás jsou proto oblasti, kde je teplota kolem 200 °C již v hloubkách 4 až 5 km. To potvrzuje i to, že ve srovnatelných geologických podmínkách v Německu, Francii a Švýcarsku již bylo několik geotermálních elektráren postaveno a další se budují.
Pro přenos tepla z těchto hloubek je ale nutné horniny uměle rozrušit, zvětšit jejich puklinovou propustnost a zavést do nich vodu, která přenese teplo na povrch. Tímto způsobem lze přeměnit horké suché horniny v zemské kůře na umělý rezervoár - výměník tepla. Postupuje se při tom tak, že ve vhodné lokalitě jsou vyhloubeny dva až tři vrty. Mezi konci těchto vrtů se pomocí tlaku vytvoří propustná oblast. Studená voda je pak zaváděna z povrchu vsakovacím (injekčním) vrtem, v hloubce prostupuje vytvořeným propustným rezervoárem, který se chová jako tepelný výměník, k jednomu až dvěma krajním vrtům a přitom se ohřívá na teplotu 200 °C. K povrchu se potom ohřátá voda vrací těmito krajními čerpacími (produkčními) vrty jako pára s vodou a na povrchu předává své teplo do sekundárního okruhu, kde již je tato energie používána k výrobě elektřiny a tepla.
Výroba elektřiny metodou HDR má mnoho výhod. Jde o zcela čistou energii neškodnou pro přírodu a životní prostředí. Neprodukuje žádné znečištění (skleníkové plyny, oxidy dusíku, oxidy síry, prach či pevné odpady). Tento způsob výroby energie není závislý na počasí jako například solární či větrné elektrárny. Po technické stránce se jedná o decentralizované zdroje elektřiny, které mohou fungovat zcela autonomně a zajistit tedy krizové zásobování energií. Mohou pracovat prakticky bez přerušení celý rok a přitom jsou regulovatelné podle okamžitých potřeb.
V ČR byla v letech 2002 až 2003 zpracována studie, financovaná částečně Světovou bankou a částečně Ministerstvem životního prostředí, která na základě dostupných geologických údajů vytipovala kolem 30 lokalit, kde by mělo být vybudování geotermální elektrárny nejen velmi výhodné, ale i možné z důvodů různých existujících omezení. Jednou z těchto 30 lokalit jsou
i Úvaly. Jde o oblast táhnoucí se od Vinice směrem k Donátovi. Tento přírodní potenciál se naši zastupitelé rozhodli využít a svým usnesením se připojili k projektu zřízení veřejné výzkumné instituce spolu
s městy Liberec, Nové město pod Smrkem, Opočno, Dobruška a Nová Paka. Se vznikající institucí budou spolupracovat i Litoměřice, kde již byl proveden průzkumný vrt do hloubky 2100 metrů a v současné době se ještě provádějí některá geofyzikální měření. Cílem této veřejné výzkumné instituce je provedení obdobných geologických a geofyzikálních průzkumů především ve výše jmenovaných městech. Tento průzkum spočívá ve vyhloubení průzkumného vrtu do hloubky zhruba 2,5 km a provedení velkého množství geologických a geofyzikálních prací, měření a analýz a jejich komplexního vyhodnocení. Teprve na základě tohoto výzkumu bude možné s určitostí říci, zda je daná lokalita skutečně vhodná k výstavbě geotermální elektrárny.
Náklady na provedení průzkumného vrtu a souvisejících prací se pohybují kolem 70 milionů Kč. Tyto prostředky nejsou jednotlivá města schopna zajistit již proto, že hrozí až 30 % riziko, že se nepotvrdí vhodnost dané lokality pro výstavbu elektrárny. Propad veřejného rozpočtu v tomto rozsahu si nemůže dovolit žádná obec. Bylo proto nutné toto riziko minimalizovat spojením šesti projektů a zároveň zvýšit potenciál pro získání dotací a darů. Zřízení veřejné výzkumné instituce tyto podmínky splňuje. Již nyní máme přislíben dar v řádu miliónů korun od E.ON a s dalšími energetickými giganty se jedná (firmy si dar na výzkum mohou odečíst z daní). Především ale předpokládáme, že budeme moci čerpat z operačních programů EU zaměřených na podporu výzkumu a vývoje a podporu obnovitelných zdrojů. Pro Úvaly náklady na zřízení této instituce představují "pouhých" 150 tisíc korun a poskytnutí vhodného asi hektarového pozemku za účelem provedení průzkumu. Za tento symbolický vklad město od instituce získá zdarma projekt výstavby geotermální elektrárny a výsledky provedeného průzkumu. Jak s těmito dokumenty obec naloží, bude čistě v rukou politické reprezentace města. Může projekt prodat, může se rozhodnout, že elektrárnu vybuduje na náklady města s využitím úvěrů a dotací (rizika po kladném průzkumu jsou již minimální), nebo založí se silným investorem společný podnik.
Náklady na vybudování vlastní elektrárny (tj. vyvrtání tří hlubokých vrtů, vytvoření podzemního výměníku, nákup a instalace technologie na výrobu elektřiny a tepla, připojení elektrárny na elektrickou síť a tepelné rozvody) jsou asi 1,1 mld. Kč. Z toho zhruba polovina jsou náklady na provedení hlubokých vrtů včetně jejich pojištění. Předpokládaná roční produkce elektřiny je asi 35 - 40 GWh/rok, což při výkupní ceně 4,50 Kč/kWh znamená roční tržby kolem 170 mil. Kč. Možná roční produkce tepla je asi 1,2 - 1,4 PJ, což by při výkupní ceně 120 Kč/GJ na patě zdroje znamenalo tržby 145 - 170 mil. Kč/rok. Pokud budeme v Úvalech reálně uvažovat využití poloviny vyprodukovaného tepla, tak lze předpokládat tržby za teplo kolem 80 mil. Kč/rok. Celkové tržby by se tedy mohly pohybovat kolem 250 mil. Kč/rok, což znamená hrubou nediskontovanou návratnost investic (bez dotace) 4,5 let, reálně (při financování úvěry) 8 až 9 let. Část z těchto nákladů bude možné hradit až z 85 % dotací z evropských fondů v závislosti na tom, jakou strategii investování město zvolí.
Úvaly společně s ostatními partnerskými městy tak mohou být průkopníky využití geotermální energie nejen u nás, ale s určitou rezervou i v Evropě. ČR může prostřednictvím asi 500 geotermálních tepláren zajišťovat až 1/3 spotřebované elektřiny a až 1/2 spotřebovaného tepla. Zastupitelé Úval svým rozhodnutím položili základ nejen budoucí prosperitě města, ale i vytvoření celonárodních institucionálních podmínek pro využití tohoto, podle mého názoru nejperspektivnějšího obnovitelného zdroje energie.
JUDr. Ing. Petr Petržílek, Ph.D. (ČSSD), koordinátor celého projektu a občan Úval
Pozn. red.:
1 PJ (petajoule) = 1 milion GJ (gigajoule)
O zkušebním vrtu pro geotermální projekt Litoměřice a mnohé další zajímavosti na toto téma je možné se více dozvědět na internetové adrese:
http://sustainable.cz/gteltm02.htm.
Obrázek znázorňující princip elektrárny je na adrese:
http://mujweb.cz/www/hvladimir/08_09/09_elektrarny_dalsi.html.
Obr.: Princip činnosti geotermální elektrárny
|
Svatba, která připomíná expedici na severní točnu
Obléknout oteplovačky, pořádně dopnout kožichy, zajistit péřové bundy, to vše korunovat kulichem nebo beranicí naraženými na hlavu a sněžnicemi připevněnými na nohou.
Že by zimní výprava na severní točnu? Omyl - to je jen stručný výčet nezbytné výbavy svatebčanů.
Polárník Václav Sůra si snoubenku Martinu Kolouchovou vzal stylově: v mrazírenské hale v Jirnech poblíž Prahy. "Byl to nápad mé nastávající. Moje první myšlenka byla svatba na severním pólu, ale to by bylo hrozně drahé," vysvětlil polárník. A tak v sobotu nahnali své svatební hosty do mrazáku. Ze zhruba 150 svatebčanů se nakonec odvážila překonat až šedesátistupňový teplotní rozdíl jen zhruba třetina. "Může tu být tak minus 25 stupňů," odhadoval ženich zkušeně teplotu v "obřadní síni". Už po chvíli některým hostům začaly pořádně promrzat kosti. Nepomáhaly šály ani rukavice, mráz štípal do uší i do nosu až praštělo. "Naštěstí mi není zima na nohy, natáhl jsem si dvoje ponožky," huhňal do šálu jeden z hostů a s nelibostí sledoval, že jeden z otrlých přátel ženicha si do mrazicího boxu odskočil poměrně nalehko - jen v péřové vestě a sandálech. Byť byl obřad krátký, sotva dvacetiminutový, přípravy na něj byly podobně náročné jako na polární expedici. Problémy byly už s výběrem oddávajícího. Starosta nedalekých Úval Jan Šťastný rozhodně odmítl strávit prosluněné sobotní dopoledne v mrazírně. Svatbu tak nakonec zachránila místostarostka Helena Váňová. Na zimu je zřejmě zvyklá, pochází totiž z Tater. Náročné bylo zařídit i prsteny, které nemohly být ze zlata. V mrazu by se smrštily. Kytici bílých mrazuvzdorných růží opatřil Sůra až v Nizozemí. "Řešili jsme i problém, čím se podepsat. Obyčejná tužka, která v mrazu píše, se nesmí použít," popsal přípravy polárník.
Po obřadu se novomanželé odešli ohřát horkým čajem s medem a rumem. "A teď si pojedu po pěti letech prohřát kosti k moři," liboval si Sůra.
ROBERT OPPELT (Mladá fronta DNES, 23. 7. 2007)
U kapely Medvěd 009 je vždy melodie na prvním místě
Při vyslovení jména Úvaly všem rockovým fanouškům ihned naskočí Divokej Bill. V tomto středočeském městečku však působí i řada jiných formací, mimo jiné Den, Ejhle, CZ, Keep Flexi …. A také s Billem hodně spřízněný Medvěd 009, který po dvou demosnímcích a tři roky starém debutu Chci se dohodnout vydává další album Hudba vás mladých. Bylo na čase, protože desítkami koncertů prověřené nové písně Medvědů si zaznamenání zaslouží.
Medvěd 009 už bude asi navždy srovnáván s Divokým Billem. A nejen pro společné "místo narození" a částečné personální propojení (Vašek Bláha a Honza Kiska Veselý), ale především pro podobně zaměřenou muziku. Obě kapely hrají energický bigbít, vycházející z rocku, punku a nové vlny.
Medvěd 009, jehož ústřední postavou je skladatel, textař, zpěvák a kytarista Pavel Měšťánek, jde více po melodii. Ta je absolutním základem každé písničky a té podřizuje vše ostatní. A přirozené, chytlavé, šťavnaté melodie sype Měšťánek z rukávu. Sází jeden hit za druhým, žádné ze dvanácti zachycených skladeb nechybí výrazný melodický nápad.
Rychlý rytmus popohání písně k cíli, muzikanti se s tím moc nemažou. Žádné časté rytmické změny, nečekané aranže, dlouhá sóla či mezihry. Refrén, sloka, refrén, sloka. Tím pádem má muzika obrovský spád, dynamiku a energii. Členové jsou dobře sehraní, kytary si rozumí s bicími a pianem, písně zdobí melodický Rigův saxofon, nejvýraznější to rozdíl oproti slavnějším Billům, kterým tento nástroj chybí.
Většinu vokálů odtáhne Měšťánek s Bláhou a jejich hlasy se k sobě hodí. Zpěv zahušťuje ještě Ruda Rigo a Honza Štrup, hostující Patrik Jonáš či sbory Kapříci a Divokej Bill, píseň Merinová pak zjemňuje Klánovický dětský sbor Claireton chorále. Vrátíme-li se k porovnávání, v tomto směru má hudba Medvěda větší tah na branku, Bill je zase pestřejší.
Propracovanější jsou i Billovské texty. Medvěd nic zásadního neřeší ani nesděluje, zpívá si o nastavení výšky sečení, kulhajícím jelenovi, smutném indiánovi či Emilu Zátopkovi. Texty opět podřizuje melodii, hlavně, že pasují k muzice. I proto pecky typu Sekačka, Indián, Baba, Amerika nebo letité songy Medvěd a Zátopek mají šanci zlidovět.
Karel Souček (Příbramský deník, 30. 7. 2007)
|
pozvánka
Informace z Regionu Pošembeří, o.p.s.
Pošembeří chce přilákat více turistů
Hradešín - Zástupci regionu Pošembeří, který sdružuje obce, podnikatele a neziskové organizace z Kolínska a okresu Praha-východ, se včera představili komisi cestovního ruchu Rady Středočeského kraje.
"Protože představitelé kraje při svých cestách náš kraj zatím spíš míjeli, rozhodli jsme se je pozvat, aby se mohli seznámit s místy, která by se mohla stát zajímavým turistickým cílem," uvedl manažer Místní akční skupiny Pošembeří Miloslav Oliva.
Jedním ze záměrů regionu Pošembeří je například vybudování systému cyklotras s názvem Česká hrouda a výstavba zázemí pro cyklisty v obcích Sibřina, Hradešín a Vrátkov.
Delegace navštívila také obec Tismice, kde uvažují o vhodném využití památkově chráněné fary a snaží se sehnat prostředky na renovaci tamní románské baziliky z 12. století.
Zajímavým nápadem je také využití bývalé cihelny ve Vrátkově, která by se měla během pěti let proměnit v agroturistický podnik a jízdárnu, které se stanou součástí nově vznikající Středočeské koňské stezky.
25.07.2007 - (bak) - str. 02
Převzato z Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy
LEADER ČR 2007 podán …
V pátek 10. 8. 2007 byl zástupci MAS Region Pošembeří podán na Ministerstvo zemědělství ČR projektový záměr o dotaci 3,5 mil. Kč z programu Leader ČR 2007. Výsledek se dozvíme přibližně 7. září, tak nám držte palce!
Soutěž LOGO pro Pošembeří
Připravujeme vyhodnocení došlých návrhů na nové logo Regionu Pošembeří.
Přijaté výtvarné návrhy školní mládeže, určené k hodnocení veřejným hlasováním prostřednictvím internetu, budou zveřejněny od 27. 8. 07 na www.posemberi.cz.
Dny evropského dědictví - European Heritage Days - EHD 2007
na téma
"Památky, řemesla a lidová kultura"
Hradešín - sobota 15. září 2007 od 13 h
- "Setkání na Radešově vrchu"
a zahájení 2. ročníku školního projektu "Regionem po spirále času"
Tismice - neděle 16. září 2007
- Svěcení hřbitovního kříže k 100. výročí
a koncert v tismické bazilice Nanebevzetí sv. Marie
Více viz podrobné pozvánky na obě akce.
Plénum Místní akční skupiny Region Pošembeří
bude v úterý 18. září 2007 od 17 h
v sídle o.p.s. na Hradešíně (bývalá škola).
Srdečně zveme všechny členy MAS a další příznivce či zájemce o zkvalitňování života v Regionu Pošembeří ze strany zastupitelů obcí a měst, veřejnosti, podnikatelů a ne-
ziskových zájmových organizací.
Aktuální informace ke všem akcím v Pošembeří najdete na www.posemberi.cz.
Další kontakt: M. Oliva, tel. 721 210 662, e-mail: info@posemberi.cz
Dny Evropského historického dědictví letos poprvé v Tismicích
Obec Tismice se stala v letošním roce tzv. lokálním garantem EHD (Evropského historického dědictví). Cílem projektu je přiblížit občanům i široké veřejnosti historické unikáty i zajímavosti naší obce.
Letošní - v České republice již XVII. ročník EHD - proběhne ve dnech 8. - 16. září 2007. Národním tématem jsou: "Památky, řemesla a lidová kultura". Toto téma mimo jiné poukazuje na události "všedního" života našich předků.
Národní zahájení EHD se uskuteční dne 8. září 2007 v Uherském Hradišti. Obec Tismice uspořádá v rámci EHD dne 16. září 2007 dvě doprovodné akce.
První z nich bude vysvěcení nově zrekonstruovaného hřbitovního kříže v Tismicích ke stoletému výročí jeho vztyčení. V návaznosti na tento církevní akt bude zpřístupněna tismická basilika. V nově zrekonstruované márnici u basiliky bude instalována výstava historických fotografií a dalších materiálů. Rovněž bude možnost nahlédnout do kroniky obce Tismice. Ta by zde měla být k dispozici na CD nosiči. Obec Tismice připravuje při této příležitosti vydání informační brožury, vztahující se k historii unikátní sakrální stavby a dále k historii pohřebiště.
Slavnostní odpoledne bude zakončeno koncertem sboru VOX BOHEMICA z Českého Brodu.
Martina Zdražilová, starostka obce Tismice
Dny evropského dědictví - European Heritage Days - EHD 2007
na téma "Památky, řemesla a lidová kultura"
"Setkání na Radešově vrchu"
zahájení 2. ročníku školního projektu "Regionem po spirále času"
Hradešín - sobota 15. září 2007
1. část - sportovní areál a bývalá škola - 13:00 h
- Sportovní utkání dětí a žákovských družstev okolních škol
- Otevření výstav - bývalá škola
- Odchod procesí z okolních obcí a měst, turistů a cyklistů ke kostelu sv. Jiří
2. část - program u kostela sv. Jiří na Hradešíně - 15:00 h
- Slavnostní koncert - na uvítanou
- Požehnání poutníkům
- Dramatizace "Radeša na kopci" - vystoupení dětí 1. stupně ZŠ
- Historické a místopisné okénko "Sedmička z letopočtů v místě a okolí"
- Dny evropského dědictví 2007
- Zahájení 2. ročníku školního regionálního projektu "Po spirále času"
- Slavnostní koncert - na závěr
3. část - Sportovní areál - hřiště - 17:00 h
- "Hry bez hranic" - dovednostní soutěže reprezentačních družstev obcí a měst
4. část - Sportovní areál - pódium - 19:30 h
- Vyhodnocení soutěže "Hry bez hranic"
- Zapálení slavnostní vatry zástupci zúčastněných obcí
- Ochotnické divadlo: "Nebe na zemi" (předpokládané ukončení ve 23:00 h)
Doprovodný program:
- Před školou - Výstava "50 let založení Sokola na Hradešíně"
- Stará škola - Výstava prací z 1. ročníku regionálního projektu "Po spirále času"
- Možnost zakoupení turistických známek, pohlednic a publikací
- Individuální prohlídky kostela, zvonice a naučné stezky
- Stánky "neziskovek" - občerstvení, prezentace výrobků, místních produktů a činností
Uvítáme přihlášky "reprezentačních družstev obcí a měst" a nabídky řemeslných, tematických nebo dobových stánků či dalších aktivit na:
Tel.: 721 210 662 - E-mail: info@posemberi.cz
Aktuální informace na: www.hradesin.cz nebo www.posemberi.cz
Oslavy ve Škvorci
Na sobotu 22. 9. 2007 připravují ve Škvorci velké slavnostní odpoledne u příležitosti 510. výročí povýšení Škvorce na městys a 650. výročí od první zmínky místní části Třebohostice. Program je nabitý zajímavými akcemi (historický šerm, kati, pohádky, výstava veteránských vozidel, vzlet horkovzdušného balónu, mažoretky a další zajímavou podívanou).
Předběžný program oslavy 510. výročí povýšení Škvorce na městys a 630 let Třebohostic
13:00-15:00 - hasiči, malí hasiči, soutěže - oslíci, prostor před hasičárnou
15:00-15:45 - zahájení na Masarykově náměstí, řazení slavnostního průvodu
15:00 - uvítání občanů starostou městyse, proslovy významných občanů a hostí
15:10 - otevření výstavy starých vozidel a motocyklů na náměstí
15:20 - řazení občanů do průvodu
(průvod míří okolo významných památek obce: Nový zámek, kostel sv. Anny, přes dvůr ke Starému zámku a končí u sokolovny)
16:00 - položení věnců k pomníku padlých
proslovy významných obyvatel Škvorce (pamětníci, rodáci, aktivně činní občané pro veřejnost, předsedové sdružení, ředitel školy...)
16:30 - sokolovna open-air fest
okolo hřiště stánky souboru Fraternitas s ukázkami řemesel, stánek propagace obce (pohledy, brožury, odznaky), stánky občerstvení
16:30 alternativně balon na fotbalovém hřišti
16:30 - první představení: rytířský souboj a ukázky šermu
17:00 - druhé představení: Setkání na Radešově vrchu aneb Co Slovanům Říp, to Čechovi Pošembeří
17:15 - třetí představení: kati a sokolník
17:45 - čtvrté představení: pohádka
17:45 - alternativně balon na fotbalovém hřišti
20:00-23:00 - taneční zábava v sokolovně
|
Kroužky MDDM
Rozpis kroužků Městského domu dětí a mládeže Úvaly od 1. 9. 2007 je možné najít na www.mddmuvaly.cz.
Příměstský tábor
Při MDDM Úvaly se už stal tradicí. Tentokrát byl poslední týden v červenci a vystřídalo se zde 34 dětí. V úterý jsme jeli do Bílku a podél Doubravky došli až do Chotěboře. Ve čtvrtek jsme byli plavat v Aquaparku v Kolíně a zbytek jsme trávili při hrách, bojovkách, batikování trik a výletu na kolech v Úvalech. O obědy se nám tradičně a skvěle postaral personál hotelu Budka.
Olča, Dana a Dana
Výlet do Chotěboře
Cyklistický tábor
Třetí červencový týden jsme vyrazili do Choltic na "cyklisťák". Byl to náš první tábor na kolech, a tak jsme vyjížděli s mírnými obavami. Jak dostat do Choltic kola? Pomohla VPS při MěÚ Úvaly a Jirka to vymyslel skvěle. Jedou s námi samé holky - jedna parta z Prahy a druhá z Úval. Jak to dopadne? Perfektně. Holky se skamarádily už ve vlaku a vydrželo jim to po celou dobu. Na táboře se sportovalo na kolech i bez nich. Podívali jsme se na rozhlednu Barborka, do Heřmanova Městce a do Mělic u Přelouče, kde bylo pěkné koupání v pískovně. Holky byly na silnici úžasné, a tak se nám dobře jezdilo. Jirka byl náš věrný doprovod na všech cestách a staral se o naše kola i žaludky. Krásné bylo sobotní rozloučení u indiánů. Nejprve nám ukázali a také půjčili své luky a šípy (někteří je měli v ruce poprvé) a potom nám vyprávěli krásné příběhy a zazpívali u ohně v tee-pee.
Tento večer byl pro většinu nezapomenutelným zážitkem. A co dodat na závěr? V Cholticích se o nás starali na jedničku, paní Petříčková nám vařila na jedničku podtrženou, počasí bylo nejkrásnější
z celého července a holky naše zlaté byly super.
Takže zlatíčka - příští rok se na vás těší Olča, Jirka, Dana a Dana!!
Foto: Vyrážíme na kola
Foto: Dana a Olča ve slušivých vestičkách, aby nás bylo vidět
Foto: U indiánů
Foto: Jirka - náš věrný doprovod
Městský dům dětí a mládeže v Úvalech, V. Nováka 372, zve
v sobotu 15. září 2007 od 10 hodin do MDDM
mladé malíře, grafiky, keramiky, hudebníky, fotografy, literáty, filmaře, zkrátka všechny mladé tvůrce
na 4. ročník akce
Tak trochu úlet
Co vás čeká? Kdo vystoupí? Kolik je vstupné?
Obrazy, keramické plastiky, grafika, fotografie, prezentace mladých filmových tvůrců, alternativní divadlo, literární kavárna,
SK8 a hodně živé muziky.
Těší se na vás kapely THE SNAILS, HEGEŠ, EJHLE, KEEP FLEXI, ROAD RUNNERS, XXL, uslyšíte hudební improvizace v podání Jonáše Koukla, Negiho a spol.
A tohle všechno za pouhých 50 korun českých. Jdete do toho taky? I vy můžete představit svou tvorbu nebo se přijít podívat.
Bližší informace u Jany Pospíšilové na mddmuvaly@seznam.cz.
Galerie MDDM představuje
Ladislava Pechová
Je absolventkou Vyšší odborné výtvarné školy V. Hollara v Praze a jejím prvním zaměstnáním bylo Studio Bratři v triku, kde se do roku 1985 podílela na výrobě večerníčků pro děti. Od roku 1988 se zabývá pouze volnou tvorbou, převážně ilustracemi knížek pro děti, dětských časopisů, ale i reklamní grafikou a knižní typografií.
Svými ilustracemi doprovodila přes dvacet knižních titulů a její tvorba byla prezentována na dvou samostatných výstavách.
Ladislava Pechová spolupracuje s nakladatelstvím Fragment již od jeho vzniku, čili 15 let. Za tu dobu zde vydala řadu krásných knížek, které udělaly dětem spoustu radosti. Mezi jinými jmenujme leporela Co vyzvonil modrý zvonek, Písnička v ZOO, Když jde malý bobr spát, Když má bobr dobrý den či Slůně stůně nebo deníček pro miminko Narodil se človíček. S velkým ohlasem se setkaly knížky Nejkrásnější česká říkadla, Nejznámější česká říkadla a Nejkrásnější české hádanky. Její nejnovější knížkou, která vyjde v nakladatelství Fragment na podzim, bude Popletená abeceda, knížka básniček pro děti, které se začínají učit číst.
Ing. Helena Klečková, redakce nakladatelství FRAGMENT, s.r.o.
|
Tábor úvalských skautů 2007
Dobrý den a skautům nazdar! Letos v červenci jsme opět tábořili čtrnáct dní u Kácova. Pokračovali jsme v celoroční hře "Elita" inspirované dobou středověkého Španělska se špetkou fantasy. Nejprve jsme byli jako vyhnanci vyloděni na domněle pustém ostrově uprostřed oceánu. Později se však ukázalo, že tak pustý zas není a my jsme si postupně podmaňovali jeho krásy. Ještě před táborem se pár námořních uzlů od našeho ostrova objevil další ostrov - Padros. Díky němu začalo vzkvétat vinařství a my jsme začali bohatnout. Lorhan, ten démon sídlící v sopce uprostřed našeho ostrova, o sobě ale brzy dal vědět a bylo na nás ho jednou provždy sprovodit ze světa. S pomocí domorodců a mocných artefaktů se nám nakonec podařilo uspět, a tak si každý vysloužil tučnou kořist. Mimoto složili Pešek a Erný náročné roverské zkoušky. Což je pět úkolů: dobrý skutek pro celý tábor, asi 30 km osamoceného putování s úkoly, zkouška bdění celou noc v tee-pee a udržování ohně, zkouška sebezapření projitím několika metry kopřiv a nakonec noční vývoz autem se zavázanýma očima do okolí 10 km a návrat do tábora s mapou a baterkou. Ještě jednou gratuluju. Více na www.skauting.cz/uvaly.
Krtek
Foto: Tee-pee
Foto: Stavba táborové brány
Foto: Výlet do Ratají
Foto: Cesta 9 km labyrintem poslepu
Foto: Roverské sebezapření
Září - měsíc rybářských závodů
V měsíci září roku 2007 proběhnou v místní organizaci rybářů v Úvalech dva závody v lovu ryb udicí (LRU). První již tradiční závod seniorů bude odstartován v sobotu 22. 9. 2007 na rybníku Lhoták. Druhý závod, tentokráte mládeže, bude odstartován v neděli 23. 9. 2007 nově na rybníku Lhoták.
Pro mládežnický kroužek rybářů bude svolána schůzka na 10. 9. 2007 do klubovny místní organizace za účelem prezence pro závod 23. 9. a tréninkového odchytu na Lhotáku. K oběma akcím budou ve vývěsní skříňce u nádraží ČD podrobnější informace.
za výbor ČRS MO Úvaly Zbyněk Slavík
I. úvalské jabkobraní
Malé i velké příznivce jablek v jakékoliv formě či podobě zveme na I. úvalské jabkobraní! Výkresy na formátu A4 či jakékoliv výrobky z moduritu, dřeva, mouky (například štrúdl, koláč apod.) na téma jablka můžete buďto přinést s sebou nebo vytvořit přímo na místě. Papírnické potřeby pro zhotovení výkresu budou k dispozici.
Ceny jsou zajištěny pro dětské kategorie i dospělé, přičemž se samozřejmě držíme tématu (u dospělých například calvados). Upozorňujeme, že porota bude hodnotit nejenom provedení výkresu nebo výrobku, ale také jeho originalitu.
Přijďte se spolu s námi pobavit a pomoci zavést novou tradici našeho města!
Těšíme se na vás.
Sdružení Nová šance
Sdružení Nová šance pořádá za podpory MDDM Úvaly
I. úvalské jabkobraní
Kdy: první říjnovou sobotu,
to je 6. 10. 2007 od 13:00 hodin
Kde: ZŠ a okolí
Vstup: zdarma
Čeká vás:
- výstava výkresů a výrobků na téma "jablko",
- možnost výhodného nákupu jablek
přímo od prodejců,
- jablečné koláčky, mošt, nealkoholické nápoje,
- možnost posezení,
- živá hudba pro pohodovou náladu,
- hlavní soutěže o ceny "O nejlepší výkres nebo výrobek" a "Konzumace jablek na čas".
Hasiči vyjížděli k osmi událostem
Letní měsíce přinesly narozdíl od minulých období větší počet zásahů. Úvalská jednotka, která měla k přepravě k dispozici jen Tatru 148 CAS 32 a případně osobní automobily, vyjížděla k šesti požárům a dvěma autonehodám. Druhé výjezdové vozidlo bylo na nucené opravě.
První výjezd ve sledovaném období se konal 19. července. Siréna nad hasičským domem se rozezněla ve 14.49 h a operátor nahlásil požár pole poblíž Limuz. Výjezdová jednotka dorazila na místo v 15.06 h. V tu dobu už byl ohořelý porost zaoráván traktorem. Velitelem zásahu nám bylo sděleno, že bude postačovat pouze doplnění vody z naší cisterny zasahující jednotce z HZS Český Brod. Po splnění úkolu byl výjezd ukončen.
Příštího dne byl vyhlášen poplach v 16.27 h, a to z důvodu požáru traktoru u Nehvizd. Tříčlenná posádka se na místo dostavila po 10 minutách, ale opět pouze doplňovala vodu zasahujícímu HZS.
Ve stejném dni v 21.32 h jsme byli voláni k srážce dvou automobilů na kolínské silnici u benzínové stanice. Jednotka dorazila na místo za 7 minut po ohlášení. Osoby ve vozidlech neutrpěly žádná zranění, proto se přikročilo k zajištění místa nehody. Ihned byly odpojeny akumulátory havarovaných vozidel a uniklé chemikálie posypány sorbentem. Po ukončení práce Policie ČR byly odstraněny vraky z vozovky a nasycený sorbent odklizen. V 23.15 h byl nahlášen návrat na základnu.
Čtvrtý zásah proběhl v podvečer 21. července v Úvalech ve čtvrti Slovany. Hořel travní porost, který patrně vzplanul po poruše trafostanice. Velká část Úval byla tak odříznuta od dodávky elektrické energie. Po příjezdu na místo už však nebylo nutné zasahovat, jelikož se oheň nemohl dál šířit a uhasl.
Následujícího dne, krátce před třetí hodinou ranní, se po pravděpodobném zásahu bleskem vznítil zahradní altán za domem v Husově ulici. Jednotka začala ihned po příjezdu likvidovat požár jedním proudem a v průběhu hašení dorazila navíc jednotka HZS Český Brod. Celý zásah trval zhruba jeden a půl hodiny. Po uhašení a kontrole požářiště se jednotka odebrala na základnu.
Po návratu členů sboru z letního tábora do hasičského domu byl přibližně ve tři hodiny odpoledne spatřen výrazný sloup dýmu na horizontu ve směru na Přišimasy. Velitel sboru tuto událost nahlásil operačnímu důstojníkovi a ten nás vyzval k výjezdu na místo. Sloup dýmu zavedl jednotku až k autovrakovišti v Přišimasech, kde bylo zjištěno, že byly bez povolení vypalovány nepotřebné autosoučásti. Oheň se navíc nekontrolovaně šířil až na blízký travní porost a roští. Vzniklý požár byl uhašen jedním proudem a správkyně objektu byla poučena o dalších krocích. Po ujištění, že se oheň už dále nemůže šířit, se jednotka vrátila zpět na základnu.
Po čtyřech hodinách se jednotka vrátila na stejné místo. Opětovně bylo zjištěno nedovolené vypalování autosoučástí. Jednotka oheň uhasila jedním proudem a předala místo Policii ČR.
Poslední výjezd ve sledovaném období se konal 9. srpna a byl ohlášen v 17.30 h. Jednalo se o dopravní nehodu poblíž Škvorce. Jednotka ale nemusela zasahovat. Řidič nákladního automobilu svezl svůj vůz do příkopu už dříve a po dohodě s policií čekal na druhý nákladní automobil, který by odvezl zboží do určeného cíle. Ale jeden z projíždějících, který viděl obrácený automobil na bok a v kabině ležícího muže, zavolal na tísňovou linku.
Milan Bednář za SDH Úvaly
Foto: Autonehoda u Škvorce
SDH Úvaly přijímá nové mladé hasiče
Novým školním rokem začíná i další soutěžní sezóna mladým hasičům. Počátek září je ideálním měsícem pro vstup do kroužku proto, aby se nový člen sboru stihl připravit na nadcházející soutěže.
Hra Plamen bude odstartována již 29. září Závodem požárnické všestrannosti v Říčanech. Mladý hasič si do té doby musí osvojit adekvátně věku základy první pomoci, topografie a požární ochrany. Dále ho čeká nácvik střelby ze vzduchovky, vázání uzlů a lezení po laně.
Po zimním odpočinkovém programu vypukne koloběh jarních soutěží s různým programem, který se zastaví až v červnu. Na přelomu července a srpna se jako každý rok uskuteční letní tábor ve Stříbrné Skalici.
Tréninky se budou konat pravidelně každý pátek od 16 do 18 hodin kromě svátků a prázdnin. Členský příspěvek na rok činí pouhých 50,- Kč zahrnující i pojištění. Vystavení průkazky obnáší poplatek ve výši 10,- Kč. Zveme proto všechny zájemce o členství ve sboru a nebo rodiče se svými dětmi na první schůzku, která se bude konat v pátek 7. září u hasičské zbrojnice. Více informací naleznete na stránkách sboru na adrese http://uvaly.oshpv.cz.
SDH Úvaly
Foto: Ze soutěže hasičů
Poznávací zájezdy
Obec baráčnická Úvaly a CK LIDO Český Brod pořádá na podzim tyto zájezdy:
1) Slovensko - termální lázně Bešenová
kdykoliv ve dnech čtvrtek až neděle od října do konce roku, 4 dny
ubytování, snídaně, doprava
cena 4 200,- Kč, důchodci sleva 200,- Kč
2) Německo - Berlín, Drážďany
- muzeum, výstava, prohlídka města
sobota a neděle 22. - 23. září
ubytování, snídaně
cesta 3 000,- Kč
3) Morava - sklípek Hustopeče, Lednice
- prohlídka, zámek, botanická zahrada, mořské akvárium, zahrada, Valtice - zámek, kostel, Pálava
sobota a neděle 6. - 7. 10.
cesta, ubytování, víno, večeře
cena 950,- Kč
4) Rakousko - Salzburg, Hallstatt, Gossau See, jezera Vídeň
sobota a neděle 6. a 7. 10. nebo 13. a 14. 10.
ubytování, snídaně
cena 3 000,- Kč
5) Francie - Paříž, Versailles, Remeš
středa až neděle 10. - 14. 10. nebo 17. - 21. 10.
ubytování ve dvoulůžkových pokojích,
snídaně
cena 5 900,- Kč
Odjezdy podle dohody Úvaly - okolí - Praha - Český Brod.
Zájezdy se uskuteční i při malém počtu účastníků. Bližší informace ve skříňce u nádraží.
Přihlášky přijímá Jiří Vrána, tel. 739 944 942.
|
Něco málo z historie telefonu
Letos je tomu devadesát let, co byla v Úvalech v roce 1917 zřízena první telefonní ústředna. Proto si při této příležitosti připomeňme něco málo z historie telefonu.
Všeobecně se uvádí, že vynálezcem telefonu je Graham Bell, který 7. 3. 1876 obdržel patent "na telegrafickou metodu přenosu hlasu". Méně je ale známa skutečnost, že na princip telefonu dříve přišel Elisha Gray. Ten svůj objev ukázal Bellovi i s dokumentací, kterou měl připravenu k podání patentu. Bell dokumentaci okopíroval a pomocí svých známostí zajistil, že mu zápis o podání jeho patentové přihlášky byl zaregistrován o dvě hodiny dříve než Grayovi. Málokdo ví, že prvním, kdo si nechal soudně potvrdit vynález telefonu, byl Ital Antonio Meucci již v roce 1871. Ohlášení ale platilo po dobu jednoho roku a muselo se poté obnovovat. Meucci roku 1874 neměl 10 dolarů na platbu za obnovení registrace a tím umožnil Bellovi získat patent na telefon.
Automatické spojování účastníků vynalezl až v roce 1899 Američan Strowger. Oproti Bellově přístroji byl nový aparát vybaven signalizací volání zvonkem. Aby mohl zvonek fungovat, potřeboval poměrně silný přívod proudu a k tomu posloužil tzv. induktor, kličkou poháněný malý generátor střídavého proudu. Mikrofon telefonu ovšem potřeboval zdroj stejnosměrného proudu, takže nezbylo než připojit k telefonu baterii. Sluchátko bylo prakticky jedinou částí převzatou z Bellova telefonu. Jen pro úplnost bych rád ještě zmínil tzv. hovorový transformátor, a výčet dílů "telefonu s místní baterií" je kompletní.
Telefony od prvopočátku rychle nalezly uplatnění zejména na železnici a později i v průmyslu. Bylo možné je snadno propojit prostým vedením. Ale co v případech, kdy byla zapotřebí složitější síť? Vyvstala potřeba ústředny neboli "centrály". Ústředna té doby byla samozřejmě manuální, založená na principu tzv. klapek. Jak takováto ústředna pracovala? Spojovatelka měla před sebou panel s klapkami a svírkami (zdířkami). Pokud chtěl někdo volat, zatočil na telefonu kličkou a elektromagnet v ústředně shodil klapku, objevilo se bílé pole s číslem volajícího. Spojovatelka se sluchátky na hlavě zasunula kolík do svírky volajícího a ten jí sdělil, komu si přeje volat. Poté zasunula spojovatelka druhý kolík téže spojnice do svírky volaného a vyzvonila ho kličkou. Vyčkala jeho přihlášení, sdělila mu, kdo ho volá a pak oba účastníky propojila. Po skončení hovoru účastníci "odzvonili", tzn. zatočili kličkou na telefonním přístroji, tím opět shodili své klapky v ústředně a spojovatelka věděla, že hovor je u konce a může uvolnit spojnici.
Světová telefonizace samozřejmě pronikla i do našich zemí. Veřejný telefonní provoz v Praze byl zahájen již 11. 8. 1882. Pražská telefonní síť měla zpočátku 11 účastníků, do konce roku bylo v telefonním seznamu 30 čísel.
Telefonní pokrok se nevyhnul ani nově vzniklé Československé republice v roce 1918. Již po 1. světové válce se telefony i u nás rychle objevovaly jak na dráze, tak i ve velkých továrnách či například v dolech. Vznikaly i první veřejné sítě, zatím pouze místní, které si vzala pod křídla Správa pošt a telegrafů, předchůdce někdejšího Českého Telecomu. A kdo dodával telefony a ústředny? Již tehdy existovaly firmy Siemens a Halske nebo Ericsson, jejichž výrobky u nás byly velmi populární. Ale měli jsme i vlastní výrobce - za všechny bych rád připomněl například firmu bratří Prchalových, která byla v té době známým výrobcem telefonních aparátů a dalších zařízení telefonní sítě.
Telefonní ústředna v Úvalech byla uvedena do provozu v roce 1917 a spadala pod poštovní úřad, který byl v Úvalech zřízen v roce 1854. Vedle jednotlivců byly vůbec prvními telefonními klienty v Úvalech z úřadů a firem hotel Smetana (dnes Budka), obecní úřad, hotel U Českého lva, četnická stanice, cukrovar, filiálka Záložny občanské v Českém Brodě. V roce 1917 byla telefonní ústředna umístěna spolu s poštou v domě čp. 171 v Havlíčkově ulici, ve vile tehdejšího poštmistra pana Kaplana. Kromě místních úřadů měli o telefon velký zájem hoteliéři, továrníci a další majetní lidé, a také lidé toužící po technických novinkách. Například v roce 1929, jak se píše v monografii Úvaly jindy a nyní, čítala veřejná telefonní síť obhospodařovaná úvalskou ústřednou 26 telefonních stanic. Od roku 1929 byla ústředna umístěna na náměstí čp. 634. V roce 1953 byla pošta s telefonní ústřednou přemístěna do budovy čp. 817 na rohu dnešní Pražské a Wolkerovy ulice. Zde telefonní ústředna, ještě manuální - mechanikem ústředny byl Oldřich Šulc, fungovala do roku 1968. Tato ústředna na kolíky a s klapkami zajišťovala telefonní spojení nejen pro Úvaly, ale i pro Škvorec, Tlustovousy, Tuklaty, Horoušany, Horoušánky, Dobročovice, Květnici, Zlatou a Třebohostice. Telefonní přístroje byly stále vybaveny kličkou, neměly ještě otočnou číselnici. V letech 1967 - 1968 byla provedena automatizace ústředny, která byla přemístěna do domu čp. 2 na tehdejším náměstí Marie Majerové (dnes Arnošta z Pardubic), kde se dnes nachází prodejna automobilů BENO. Tato ústředna měla kapacitu 500 telefonních stanic a zajišťovala spojení v Úvalech, dále na Tlustovousy, Tuklaty, Horoušany, Horoušánky, Dobročovice a Květnici, neboť zároveň byla vybudována automatizovaná ústředna ve Škvorci, která zabezpečovala spojení ve Škvorci a dále na Zlatou a Třebohostice. Opravářem úvalské telefonní ústředny v té době byl Miloslav Brajer, mechanikem telefonního vedení a stanic byl Josef Stehlík, od roku 1974 pracoval s panem Stehlíkem i Bohumil Kadlec ze Škvorce. V letech 1984 - 1985 byla v Úvalech provedena kabelizace. Telefonní kabely byly částečně uloženy do země, částečně zavěšeny nad zemí a pro ústřednu typu E 10 byl zbudován nový objekt na pozemku mezi ulicemi Rašínova, Palackého a Hakenova. To již byla ústředna bez obsluhy, plně automatická a údržbou telefonního vedení a stanic se zabýval Bohumil Kadlec. V letech 1993 - 1994 Úvaly přešly na plně digitální ústřednu bez obsluhy typu Siemens. Vlastní digitální ústřednu má i Škvorec.
Dr. Vítězslav Pokorný, kronikář města
MOŽNÁ NEVÍTE
Je vhodné, aby si i Úvaly čas od času připomněly věhlasného světového hudebního skladatele původem z rakouského Salzburgu, kde se v roce 1756 narodil, Wolfganga Amadea Mozarta a jeho vynikající hudbu. Hudebně byl vychováván již od nejútlejšího dětství, koncertně vystupoval jako zázračné dítě od svých šesti let. Svou první operu komponoval již ve svých jedenácti letech.
Ale proč zdánlivě Úvalům tak vzdálenou osobnost v této krátké glose vlastně připomínám? V osmdesátých letech 18. století sklidilo mimořádný úspěch provedení Mozartovy opery Figarova svatba v Praze. A letos uplynulo 220 let od Mozartovy návštěvy v Praze. Jeho první cesta se uskutečnila na jaře 1787 a druhá cesta v září téhož roku, kterou osobně věnoval pražskému nastudování a provedení opery Don Giovanni ve Stavovském divadle.
V loňském roce mě upozornil náš čestný občan města PhDr. Zdeněk Mahler, když pracoval na televizním a rozhlasovém pořadu o Mozartovi, že Mozart při své první i druhé cestě z Vídně do Prahy cestoval s největší pravděpodobností po císařské cestě a projížděl městečkem Úvaly.
Dr. Vítězslav Pokorný, kronikář města
W. A. Mozart v roce 1789
|